Legenda jménem Nirvana

21. dubna 2014 v 16:56 | Terez.
Jelikož zbožňuju Nirvanu rozhodla jsem se napsat o ní článek. Trošku jsem to zestručnila aby to nebylo tak dlouhé ale stejně to asi dlouhé bude :D.

Když se řekne Nirvana, je to pro mne něco nepřekonatelně božského, jelikož se - podle mého - jedná o nejlepší kapelu všech dob. Myslím, že většina z vás, kteří tento článek právě čtou určitě ví něco málo o kapele Nirvana a nebo o Kurtu Cobainovi.

Malý Kurt


Kde začít... Začnu asi u srdce této kapely a to u Kurta. Ti z vás, kteří už o Nirvaně a tak celkově o Kurtovi slyšeli určitě vědí, že to byl velmi emotivně labilní člověk. Narodil se 20. února 1967 ve městě Aberdeen. Od narození byl zvláštní. Bral léky, aby tlumily jeho silnou hyperaktivitu - díky nimž byl pak neobvykle hubený. Zlomovou událostí v jeho životě byl rozvod rodičů, který se odehrál, když bylo Kurtovi 9. Kurt se od té doby uzavřel do sebe a nastalo pro něj depresivní období plné hledání Kurtova domova. Zpíval rád už jako malý - už od 2 let. V podstatě od doby, co se naučil mluvit :) Slyšela jsem nahrávku jeho zpěvu, kde zpívá jako malinkej :DD roztomilá nahrávka. Stejně tak si ve dvou letech vytvořil imaginárního přítele, kterému říkal "Boddo" (protože neměl moc přátel). Někdy na něj sváděl i své průšvihy :) Ale o Kurtovi jako o jeho osobnosti a dětství bych tu mohla psát kilometrové články, ale stejně by to byl jen můj pohled, jelikož naše generace zná Kurta už jen z internetových článků, knih a hlavně díky jeho textům :)

Hudební začátky


Přelomovou událostí Kurtovy hudební kariéry bylo, když mu ve 14 letech strýček Chuck udělal nabídku, že si k narozeninám může vybrat kolo nebo kytaru a Kurt zvolil kytaru. Stála asi 125 dolarů, ale strýček naučil Kurta dobře hrát. Hrál například: Stairway to Heaven, Louie, Louie a Back in black. V té době se začal zajímat o punk rock a přemýšlel o založení vlastní kapely. A právě to se stalo v roce 1987 v Aberdeenu, když se členy jeho oblíbené kapely Melvins založil novou kapelu Fecal Matter. Kurt Cobain - zpěv, kytara, Greg Hokanson - bicí, Buzz Osborne - baskytara, Mike Dillard - bicí

Nebylo to nic slavného, vydali jen DEMO Illiteracy Will Prevail, které si můžete poslechnout na internetu, přináším vám Spank thru, jednu z oficiálně vydaných písní tohoto DEMA. Spank thru a Downer byly totiž vydány na kompilaci Sliver: The Best of the Box

Nirvana


V zápětí se ale nakonec dalo pár moc šikovných a úžasných hlav dohromady a v roce 1986 založily nejúžasnější kapelu všech dob: Nirvanu. Když se rozhodovali, jaký název bude kapela mít, byla v rozhodování i "KADIBUDKA" :D :D Zajímalo by mne, kdyby tenkrát opravdu vybrali Kadibudku, jestli by se dostali tam, kam se dostali :DD Zakládajícími členy byli: Kurt Cobain (kytara, zpěv) - velice překvapivé :DD a Krist Novoselic (basová kytara). V Nirvaně se vystřídalo několik bubeníků, až nakonec zůstal ten nejlepší: Dave Grohl. Jako třetí kytarista byl přijat Pat Smear.

V roce 1988 již nahrávají DEMO s 10 skladbami, které se nazývalo: Godfather Of Grunge. To se líbilo nakladatelství jménem Sub-Pop a tak s Nirvanou podepsalo smlouvu. - Následně nahrává vůj debutní singl Love Buzz/Big Cheese.

Love Buzz

Big cheese

Bleach


Nirvana ve spolupráci se Sub-Pop již v 15. června 1989 ve složení: Kurt Cobain, Krist Novoselic, Chad Channing a Jason Everman vydali své první album nazývané Bleach. Náklady na vydání se rovnaly asi 600 dolarům, které si Kurt vypůjčil :DD(mimoto nikdy je nevrátil - ani po Nevermind :DD) Album je sestava různých skladeb, sepsaných v různých obdobích od počátků Nirvany, proto album nemá ustálený charakter a je různorodé - podle toho také negativ na obalu./Zpočátku Kurt prosazoval název Too Many People, poté se však rozhodl pojmenovat album podle přípravku bleach sloužícího narkomanům k čištění jehel injekčních stříkaček./ < z Wiki1. Blew

2. Floyd the Barber

3. About a Girl

4. School

5. Love Buzz

6. Paper Cuts

7. Negative Creep

8. Scoff

9. Swap Meet

10. Mr. Moustache

11. Sifting

12. Big Cheese

13. Downer

" Alba Bleach se brzy prodalo 35 000 kusů"

Ještě taková zajímavost k albu. Říká se, že skladba "About a girl" je o Kurtovo bývalé přítelkyni - Tobi Vail, bubenistky z feministické kapely Bikini Kill.A v létě toho samýho roku se vydalo Nirvany první EP "Blew": http://www.youtube.com/watch?v=AhcttcXcRYY 1. Blew 2. Love Buzz 3. Been A Son 4. Stain Poté se skupina společně s kapelou TAD vydala na turné po Evropě. Mezitím se ve skupině vystřídali bubeníci: Chad Channingen, Dan Peters (z Mudhoney) a jako poslední nám známý Dave Grohl. Poté se v roce 1991 přesunuli k vydavatelství Geffen Records, které bylo mnohem rozsáhlejší a mělo více finančních prostředků neš Sub-Pop.


Nevermind


A teď už se dostáváme k hlavnímu - přelomovému albu a období Nirvany. > k Nevermind. Jak jsem již řekla, Nirvana přešla přesně 30. dubna 1991 k vydavatelství Geffen Records, které mohlo Nirvaně věnovat více finanční a reklamní podpory.


1. Smells Like Teen Spirit

2. In Bloom

3. Come as You Are

4. Breed

5. Lithium

6. Polly

7. Territorial Pissings

8. Drain You

9. Lounge Act

10. Stay Away

11. On a Plain

12. Something In The Way

13. Endless, Nameless (Skrytá skladba)


Smell like teen spirit - skladba, kterou zná skoro každý... Stala se nejen legendou ale pro některé se stala něčím jako pro křesťany "hudební biblí"... Bohužel jsou tzv. "fanoušci" Nirvany, kteří znají jen album Nevermind a ještě hůře pouze skladbu Smell like teen spirit, kterou později Kurt nerad hrál a "zhnusila se mu". Legendární je i vznik této skladby. Když takhle jednou Kurt popíjel, tak jedna jeho kamarádka (Kathleen Hanna - zpěvačka Bikinni Kill) nastříkala na zeď "Kurt smells like teen spirit" (Kurt smrdí jako Teen spirit - (dámský deodorant). A Kurt si řekl "Jó mladistvej duch.. to je super" a tak vznikla tato božská skladba s úplně jednoduchým riffem opravdu plná Kurtova "mladistvého duchu". Později v jednom interview se ptal novinář Kurta: Proč jste pojmenoval píseň po dámském deodorantu?" A Kurt na to jenom: "Cože? Jakou? :DD".


Další videoklip nahraný ke skladbě z alba Nevermind je k písni - Come as you are.

Co se týká mne a mých oblíbených skladeb z Nevermind, tak to je velmi těžké. Každá skladba z toho alba má svůj význam. Pokud ale i přesto nedáte, tak jedna z mých velmi oblíbených (tedy mimo Smells like teen spirit) je hlavně Polly - píseň o znásilněné dívce, která se pomstila.

V této době mimojiné poznal Kurt Courtney Love - svou budoucí manželku a zpěvačku, kytaristku skupiny Hole. V létě toho roku byla Nirvana na tour se skupinou Sonic Youth, kterou členové Nirvany rádi poslouchali, a která také patřila do skupin této doby. A hlavní událost: 10. září vyšel sing Smells like teen spirit, který trhal žebříčky po tom, co videoklip odvysílala MTV.
A za 14. dní vyšlo album Nevermind - "kolem Vánoc se prodávalo takřka 400 000 kusů Nevermind týdně"!!! Mělo prodat okolo 250 tisíc kusů) a jenom v Americe se prodalo přes 10 milionů kusů! Nirvana se dá se říct ze dne na den stala jednou z historicky nejslavnějších rockových kapel všech dob a už dnes je zapsána do historie rockových legend - stejně tak jako Kurt Cobain, který nevydržel nápor médií a požadavků a bral stále více heroinu, na kterým byl kriticky závislý.
Na přelomu roku 1991 a 1992 se Nirvana vydala na nedlouhé turné s Red Hot Chili Peppers a Pearl Jam. 11. ledna následujícího roku skupina vystoupila v lukrativním pořadu stanice MTV Saturday Night Live.


Kurtovi se ale sláva nelíbila. Styděl se za své peníze i za komerci, kterou média z Nirvany udělala!
Styděl se například za to, že jezdil v limuzíně a za veškeré luxusní věci, které po něm Courtney chtěla.

Incesticide

Incesticide je kompilace songů z období 1988-1991. Jsou na ní různé písně, které měla Nirvana tak nějak už poskládáné prostě takovej mixík všechn možných songů :) Co říká teta Wiki o Incesticide? "Byla nahrána v různých složeních - v tomto období se sestava kapely různě měnila. Vzhledem k velkému počtu skladeb, které nebyly vydané na žádném studiovém albu, se však jedná spíše o suverénní album než o kompilaci." 1. Dive 2. Sliver 3. Stain 4. Been A Son 5. Turnaround 6. Molly\\\\\\\\\\\\\\\'s Lips 7. Son of a Gun 8. Polly 9. Beeswax 10. Downer 11. Mexican Seafood 12. Hairspray Queen 13. Aero Zeppelin 14. Big Long Now 15. Aneurysm

In Utero

In Utero, vydané roku 1993 - bohužel poslední vydané album Nirvany mne překvapilo tím, jak se Nirvana od posledního alba rozvinula. Jen promyšlenost a hloubka textů zůstala. Ovšem z alba už jde trochu cítit Kurtova vzrůstající beznaděj. Původně se album mělo jmenovat stejně jako jedna z písní: "I Hate Myself and Want to Die", která se na zmíněném albu ani neobjevila, jelikož ji Geffen records zamítla. Někde jsem však četla, že Kurt to zamýšlel spíše s vtipem.
1. Serve the Servants 2. Scentless Apprentice 3. Heart-Shaped Box 4. Rape Me 5. Frances Farmer Will Have Her Revenge on Seattle 6. Dumb 7. Very Ape 8. Milk It 9. Pennyroyal Tea 10. Radio Friendly Unit Shifter 11. Tourette\\\\\\\\\\\\\\\'s 12. All Apologies
Toto album mi přišlo opravdu zajímavé a zvláštní.. Není se čemu divit vzhledem k datu, kdy bylo nahráváno a k tomu, co se zrovna Kurtovi muselo asi honit hlavou. Navíc mi přišlo trochu jiné narozdíl od předchozích alb. Bohužel se jedná o poslední album, které Nirvana vydala.. Zajímalo by mne, kdyby Nirvana stále existovala, jak by se postupem času vyvíjela. Co se týká mne a oblíbených skladeb, tak za album In Utero volím jednoznačně:
Heart-Shaped Box


Rape Me


Pennyroyal Tea


A co říká teta Wiki? "Krist Novoselic označil toto album jako jeho nejoblíbenější, stejně tak Kurt považoval In Utero za svůj životní výkon. Redaktor Brian Willis z New Musical Express zhodnotil album takto: "Album je nabité ironií a jasnozřívostí. In Utero je Kurtova pomsta."

Konec aneb je lepší shořet než vyhasnout...

Jedno z posledních legendárních vystoupení bylo v pořadu MTV Unplugged, kde Nirvana hrála jak své písně, tak písně cizích kapel. Hrálo se tentokrát akusticky a nejvíc mne a další fanoušky zasáhlo, když Kurt zpíval píseň "Where did you sleep last night". Kurt nechal místnost vyzdobit liliemi a svíčkami a tím atmosféra působila, jako kdyby se Kurt loučil. Což mne a některé lidi přesvědčil i výkřik již ve zmíněné Where did you sleep last night.

To bylo období, kdy se Kurtovy bolesti v žaludku nehorázně zvyšovaly stejně tak, jako dávky heroinu.
Poslední vystoupení se konalo 1. března 1994 v Mnichově.
24. února 1992 v 25 letech se Kurt Cobain na Waikiki (Havaj) oženil se zpěvačkou Courtney Love ze skupiny Hole, a narodila se jim dcera Frances.
Nirvana se začala potácet stejně tak jako Kurt. Přátelé a rodina z něho byli zoufalí. Pořád se snažili o odvykací program Kurta.
Až nakonec se Kurt v březnu roku 1994 v Římě pokusil o sebevraždu. Nirvana kvůli těmto negativním událostem nedokončela své Evropské turné, při kterém měla navštívit i Prahu! >> :( :( :(
Až se nakonec stala nejhorší tragédie rockového světa... Kurt byl 8. dubna 1994 nalezen nad garáží svého domu v Seattle. Ležel tam 3 dny. Přitom ho v tu dobu v domě hledal otec Courtney a Kurtův nejlepší přítel Dylan. Našel ho až elektrikář.
V době jeho smrti hrála píseň od R.E.M - Automatic for the people. Nirvana měla těsně před tour s R.E.M.
V místnosti se kromě nářadí pro narkomany a pušky našel také dopis věnovaný Boddahovi
Jedinou největší záhadou v tom celém... Kurt měl v sobě "prý" smrtelnou dávku heroinu a zároveň měl kulku v hlavě. Nikdo dodnes neví, jak se to stalo, proč se to stalo nebo jakékoli okolnosti. Nejznámější jsou dvě konspirační teorie a to ty, že Kurt spáchal sebevraždu nebo ho Courtney zabila. Nechám vás prostudovat si různé materiály a třeba na to přijdete sami :)

Doporučené materiály o Nirvaně: Filmy:

  • Sedm epoch rocku
- dokument nejen o Nirvaně ale o postupném vývoji stylů vztahujících se k rocku
  • Kurt Cobain - About a Son
- dokument pojednávající o Kurtově životě (obsahuje rozhovory s Kurtem)
  • Kurt & Courtney
- dokument, kde se režisér Nick Broomfield snaží najít pravdu o Kurtově smrti (obsahuje rozhovory s různými lidmi, kteří nějak vystupovali v Kurtově životě vč. tety Kurta, Tobi, Dylana atd.. Knihy: Odkaz s různými knihamy o Nirvaně - nejsou tam jen knihy, ale je to tak celkově super web o Nirvaně :) Najdete tu vše, co jsem vynechala.

Tak to je asi vše ale něco jsem i vynechala :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 -A -A | Web | 21. dubna 2014 v 17:04 | Reagovat

chápu xDD  =) =) pohoda

2 Roz Roz | Web | 22. dubna 2014 v 15:42 | Reagovat

Super článek! :)
Jsem ráda, že jsem konečně našla někoho, kdo má Nirvanu taky hodně rád a nejen takový ty "fanoušky" :)
Máš tu plno věcí, který jsem vůbec nevěděla a je fajn se po dlouhý době zase dozvědět něco novýho.
Moc hezký :)
(Zjistila jsem, že co se ohledně Smells Like Teen Spirit a In Utero týče, mám úplně stejnej názor jako Kurt :D )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama